Skolyoz ve Pilates

Skolyoz Nedir?
Omurganın thoracic (göğüs) veya lumbal (bel) bölgelerinde görülebilen, yana doğru olan üç boyutlu eğimidir ve en sık rastlanan deformitelerden bir tanesidir. Skolyoz esas olarak büyüme çağında görülen bir problemdir.Ayrıca, on dört yaşından önce anlaşılmaktadır. 

Skolyoz , eğriliğin yer aldığı bölgeye göre adlandırılır. Eğrilikte en çok rotasyona uğrayan vertebraya apikal vertebra denir.Buna göre apeksi C1 -C6 arasında olan eğriliklere servikal, C7 -T1 arasında olanlara servikotorasic , T2 – T11 arasında olanlara toracal, T12 – L1 arasında olanlara toracalomber, L2 – L4 arasında olanlara lomber ve L5 ve aşağısında olanlara da lumbasakral eğrilik adı verilir.

Skolyoz Belirtileri

Skolyozun en çok görülen bulgularından birisi sağ tarafta belirginleşen kürek kemiği çıkıntısıdır. Bir omuz diğerinden daha yüksek olabilir ve çocuk bir tarafa eğilmeye eğilimlidir. Omuz ve kalça kemikleri simetrik olmayabilir ve biri diğerinden daha yüksekmiş gibi görünür.Skolyozun ilk belirtilerinden birisi daha önce giyilen giysilerin olmamasıdır.Bu kızlarda eteğin veya giysinin çizgilerinin asimetrik olması ile belirginleşir. En çarpıcı bulgulardan birisi skolyozlu bir çocuğun öne eğilmesi ile ortaya çıkan costa çıkıntısının ortaya çıkması, yorgunluk ve nefes darlığıdır.

  • Skolyozun Erken Tespiti İçin Basit Ev Testi
  • Bir Omuz Diğerinden Yukarıda mı?  Evet ya da Hayır
  • Kürek Kemiklerinden Biri Diğerinden Belirgin mi?  Evet ya da Hayır
  • Kalça kemiklerinde asimetri var mı?( simetrik değil mi?) Evet ya da Hayır
  • Kollar yavaşça öne sarkıtıldığında,  bir taraf diğer tarafla   karşılaştırıldığında kol ve vücut arasında daha fazla mesafemi mevcut?    Evet ya da Hayır
  • Çocukta abartılı bir artmış bel öne eğimi mevcut mu?  Evet ya da Hayır
  • Çocukta abartılı bir  sırt kamburu mevcut mu?    Evet ya da Hayır
  • Belin bir tarafında diğer tarafa nazaran daha  büyük  bir doku  kıvrımı mevcut mu?        Evet ya da Hayır
  • Çocuk bir tarafa doğru  eğik mi görülüyor?  Evet ya da Hayır

Skolyozun Tedavisi
Skolyozun başlangıcını önleyebilecek ve cerrahi yöntemlerle tedavi edebilecek bir yöntem mevcut değildir.Eğer erken teşhis edilirse, büyük eğilimler önlenebilmektedir ve hafif yani 30 dereceden az eğriliklerde, gövde kaslarını kuvvetlendirici egzersizler, eğriliğin artmasını önlemede yardımcı olabilir. 

40 derece veya üzerindeki skolyozlarda, eğrilik kemik büyümesi durduktan sonrada artmaya devam edeceği için öncelikle korse tedavileri ve ardından operasyon ile düzeltme yapılmaktadır.Cerrahi yöntemlerden biri, eğriliğin artmasını önleyen, ancak omurganın hareketliliğini de kısıtlayan metal bir çubuk yerleştirilmesidir.

Pilates Yapabilirler mi?

Evet yapabilirler. Bu konuda uzman pilates hocalarının kişinin doktoruyla da iletişim halinde bulunulup eğrilerin iç organları tehdit etme durumuna yönelik tedbir alıp, kişinin ameliyatlı olması veya hastalığın ilerlemesine yönelik durumların göz önünde bulundurulup pilates hocasının bilgilileri ve tecrübesi dahilinde pilates yapılabilir.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!