Günlük yaşantımızda uzun süre hareketsiz kalma, tekrarlayan hareketler yapma ve omurga için yanlış hareketlerin yapılması, omurgada yük taşıyan merkezler üzerine zararlı etkiler göstermekte ve bazı kas gruplarının daha az çalışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle sağlık merkezlerinin ilgili bölümlerine başvurular her geçen gün artmaktadır. Yapılacak doğru ve düzenli egzersiz ile yaşam kalitesini arttırmak mümkündür.

Pilates ile kas kitlesi bir bütün halde çalışır ve kas gücü artar. Böylelikle omurganın doğal duruşu tekrar sağlanmış olur. Doğru nefes almanın esas ilkelerinden olduğu pilates ile duruş bozuklukları da giderilebilmektedir. Pilates kaslar üzerinde esneklik sağlayarak günlük hareketleri kolaylaştırır, hayat kalitesini arttırır. Günümüzde birçok hastalıkta, özellikle de kadınlarda çok sık görülen yaygın kas ağrıları, kronik yorgunluk, uyku bozuklukları ile karakterize olan fibromyalji hastalarına da pilates önerilmektedir.

Gerim egzersizleri ile hastalarda olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu nedenle haftada 3 gün pilates yapılmasını önermekteyiz.

DR. BURÇİN SAĞLAM

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!