Joseph Pilates Kimdir

1880’li senelerde Almanya’ da doğmuştur. Gençlik yıllarında çeşitli rahatsızlıklar geçirmiş dolayısıyla kendi genel sağlık durumunu iyileştirmek için çeşitli çözümler bulmaya çalışmıştır. 

Bugünkü yapılan pilatesin temelide bu doğrultudadır. Gençlik yıllarında çeşitli spor branşlarıyla uğraşmış, sonralarında yoga ve meditasyonla da ilgilenmeye başlamıştır.

1.Dünya savaşı yıllarında tutsak olan Joseph Pilates’in anlattığına göre diğer tutsaklara pilates yaptırarak bu egzersiz programıyla tanışmalarını sağlamış. Kampta başlayan grip salgınında pilates yapanlar hastalanmamışlardır. 

Kamp yöneticilerinin bu durum dikkatini çekmiş Man adasında 30 hastadan sorumlu olarak bir hastaneye görevlendirilmiştir. “Aletli pilates” diye tabir edilen cihazların icadında bulunan, kasların yapabilecekleri hareketleri belirleyerek çeşitli yaylar takıp hastalara pilates hareketlerini uygulayarak daha hızlı iyileşmesini sağlayıp enfeksiyonlara yakalanmalarını engellemiştir.Tutsaklık yılları sonrası ülkesine dönen Joseph Nazi yanlılarının yaptığı teklife sıcak bakmayarak Amerika'ya gitmek için bir gemiye biner ve yolculuk esnasında ileride eşi olacak Claire ile tanışır ve Amerika'da bir pilates stüdyosu açarlar.

Pilates olarak bilinen egzersiz programını kontroloji adı altında öğretmeye ve insanları çalıştırmaya başlarlar. Günümüzdeki pilates aletleride Joseph'in her hastası için uygun ekipman bulmaya çalışmasıyla icad etmeye başlamıştır. Joseph Pilates o yıllarda çok rahat bir yaşam sürmemiştir. 1967 senesinde studiosunda çıkan yangında dumandan etkilenerek yaşamı son bulmuştur. Joseph Pilates'in mirasını 1977 yılında Claire hayata gözlerini yumuncaya kadar geliştirerek devam etmiştir.


Bu Kaynaktaki Yazılar Alıntıdır.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!